A Magyar Karate Szvetsg Knock Down versenyszably knyve a Magyar Kztrsasg terletn rendezend Knock Down karate versenyek szervezsi, szemlyi s trgyi feltteleit tartalmazza. Meghatrozza a versenyek s mrkozsek lebonyoltsnak mdjt, rendjt, szablyait, lerja a versenyen rsztvevk jogait s ktelessgeit.
Ezt a szablyknyvet a MKSZ Knock Down verseny bizottsga elfogadta s 2000. mrcius 9-n lp letbe. rvnyes a visszavonsig.
MKSZ Brbizottsga
Somogyi Zsolt Elnk
1. A versenyek neme
Knock Down karate versenyek rendezhetk frfiak s nk szmra.
2. A versenyek fajti
Hzi versenyeken kizrlag ugyanannak a sportkrnek, vagy sportegyesletnek tagjai vehetnek rszt. Az ilyen versenyek csak sportkrk, vagy sportegyesletek versenynaptrban szerepelnek. Bartsgos versenyeknek nevezzk azokat, amelyek a hivatalos versenynaptrban nem szerepelnek, amelyeken a sportkrk, vagy sportegyesletek alkalomszeren, klcsns megegyezs alapjn szerepelnek. Meghvsos versenyek, amelyek orszgos, vagy valamely terlet, stlusszervezet, szakmai stb. bajnoki cmrt folynak. Magyar Bajnoksgot egy adott kategriban vente csak egy alkalommal lehet rendezni, s annak adott kategria gyztese viselheti a Magyar Bajnok megtisztel megszltst. Megj.: Magyar Bajnoksgot egyedl a MKSZ jogosult kirni, stlus tagszervezetek nem. Nemzetkzi versenyek, amelyeken kt, vagy annl tbb nemzeti vlogatott versenyzi vesznek rszt.
3. A versenyek jellege
A versenyek jellegk szerint lehetnek: - egyni - csapat Egyni versenyeken a versenyzket egynileg nevezik, a verseny kirs szerint meghatrozott, vagy tetszs szerinti ltszmban. A versenyzk egyni teljestmnyeit kln - rtkelik s djazzk. Csapatversenyre egy csapatot nevezhetnek a sportegyesletek (klubok) az albb meghatrozott felttelek szerint. A versenyen a csapatok teljestmnyeit rtkelik s djazzk. Csapatversenyeken a kvetkez ltszm csapatok vehetnek rszt: /Frfi s ni csapat egytt versenyez slycsoport nlkl / Felntt frfi: 4 f+1 f tartalk Felntt nk: 1 f+1 f tartalk Srls miatt lecserlt versenyz tovbb nem mrkzhet. A csapatok eredmnyt /helyezst/ az egyes csapattagok eredmnynek egyttes pontszma hatrozza meg. Egyni gyzelem egy pontot, a dntetlen s a veresg 0 pontot jelent a csapat szmra. A csapatmrkzst az a csapat nyeri, amelyik tbb gyzelmet szerzett. Dntetlen llsa esetn elszr az ipponok szma mrvad, msodszor a wazaarik szma dnt. Abban az esetben, ha gy sem dnthet el a mrkzs, akkor a csapatok sorsols ltal meghatrozott jabb mrkzssel dntik el a versenyt. Ezt a mrkzst az egyni versenyszablyok szerint kell folytatni. A csapatverseny gy trtnik, hogy a csapat a vezet ltal a zsrihez leadott lista sorrendjben mrkznek a versenyzk. A frfi s ni csapatversenyeken a Knock Down szablyok alkalmazandk. A frfi s ni kzdelem 3 perc /mrkzs eredmnye dntetlen is lehet/. Frfiak s nk vfokozati minimuma 4. kyu s 18 v /felntt korcsoport/.
VERSENYEK RENDSZERE
Knock Down karate versenyek rendezhetk: - kiesses rendszerben / 7 f fltt / - krmrkzses rendszerben / 6 f alatt / - vegyes rendszerben / 5-10 f kztt / - visszamrkzses /Brazil/ rendszerben
A vegyes rendszer a kiesses s a krmrkzses rendszer keverke. A verseny rendszert a technikai rtekezlet jogosult kialaktani, kategrinknt lemrlegelt versenyzk ltszma alapjn.
A VERSENY RSZTVEVI
4. versenyzk korcsoport beosztsa
Gyermek I. korcsoportba lp a versenyz a 10. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n. Gyermek II. korcsoportba lp a versenyz a 11. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n. Serdl I. korcsoportba lp a versenyz a 12. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n. Serdl II. korcsoportba lp a versenyz a 13. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n. Ifjsgi korcsoportba lp a versenyz a 14. letvnek betltst kvet naptri v janur 1n. Junior korcsoportba lp a versenyz a 16. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n. Felntt korcsoportba lp a versenyz 18. letvnek betltst kvet naptri v janur 1-n.
5. Versenyek szablyrendszerei
A MKSZ Knock Down karate versenyeken ktfle versenyrendszert klnbztetnk meg az albbiak szerint. - Knock Down versenyek felntt s junior frfiak s nk szmra. - Knnytett Knock Down versenyek az ifjsgi, serdl s gyermek kategrikban fej- s lbszrvdvel, tovbb tiltott a fej frontlis s teljes erej brmilyen rgssal trtn tmadsa.
6. Az vfokozat szerinti induls felttelei a versenyeken
- gyermek korcsoportokban 9. kyu a minimum - serdl korcsoportokban 8. kyu a minimum - ifjsgi s junior korcsoportokban 6. kyu a minimum - felntt korcsoportban 4. kyu a minimum
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Frfi: 60,70,+70 kg Ni: 45, 55, +55 kg |
|
|
|
Frfi: 70,80, +80 kg Ni: 50,60,+60 kg Abszolt |
|
NEVEZSI DJAK: Gyermek, serdl, ifjsgi - 500 Ft/f Junior, felntt - 1000 Ft/f Csapat - 3,000 Ft/csapat Nemzetkzi - 10 USD/f (30 USD/csapat)
BRI DJAK: Nemzetkzi - 900 Ft/ra "A" kat. - 750 Ft/ra "B" kat. - 500 Ft/ra "C" kat. - 400 Ft/ra tikltsg: - MV I. osztly jegy ra
7. A versenyzs felttelei
A versenyz az albbi felttelek egyttes meglte esetn jogosult a MKSZ Knock Down versenyein indulni: - Az MKSZ tagja - a szvetsg ltal kibocstott BUDO PASS-ban adott vre tagsgi blyeggel, hiteles vfokozati bejegyzssel, s hiteles sportegyesleti (klub) bejegyzssel, valamint rvnyes sportorvosi "Versenyezhet" pecsttel rendelkezik. - A helyszni sportorvosi vizsglaton megfelelt. - A mrlegelsi hatridn bell mrlegelt. - Tiszta karate-gi (fehr)-vel s polt klsvel, rvid krmkkel jelenik meg. - Nevezse a versenykirs szerinti idben trtnt. Fenti felttelek be nem tartsa a versenyz kizrst eredmnyezi a versenybl.
A VERSENY ELKSZTSE
8. Versenynaptr
A versenynaptrnak tartalmaznia kell minden korosztly s minstsi osztly versenyeit. Az MKSZ minden vben sszelltja a sportg nemzetkzi s hazai versenyeit, figyelembe vve az ltala megrendezett versenyek sorrendjt, idpontjt. A versenynaptrban szerepl idpontokhoz alkalmazkodva az MKSZ s az egyesletek bejelentik megrendezni kvnt versenyeiket, az idpont, a verseny helye s rendezje megjellsvel. E bejelents vgs hatridejt, az MKSZ az rdekeltekkel hivatalosan kzli. A hatridre berkezett bejelentsek alapjn kszl az orszgos versenyeket tartalmaz versenynaptr.
9. A versenyek engedlyezse
Az egyesletek ltal rendezett versenyek engedlyezst az MKSZ vgzi. A versenykirs kt gpelt pldnyt, legalbb 5 httel a versenynaptrban feltntetett idpont eltt az MKSZ cmre kell eljuttatni. A bekldtt pldnyokbl a szvetsg 1 pldnyt zradkolva visszakld. A versenykirs csak a zradkolt pldny birtokban sokszorosthat. Hatrid utn berkez versenykirs csak egszen kivtelesen, indokolt esetben lthat el az engedlyezsi zradkkal.
Az MKSZ a versenykirst mdosthatja, ha az a szablyzattl eltr vagy hinyos. Minden versenyt rendez szerv kteles a versenykirst a sokszorostott pldnyval egytt a szvetsg cmre megkldeni. Olyan versenykirst, amely a versenynaptrban nem szerepel 5 httel a verseny eltt kell bekldeni, az MKSZ -hez engedlyezsre.
Minden verseny bejelentsvel egy idben a versenybrsg kikldst kell krni, megjellve a verseny pontos cmt s a mrlegels kezdsi idpontjt. Ha valamilyen okbl a verseny elmarad, legksbb - a kirt kezdsi idpont eltt 1 httel tartozik a rendez szerv az illetkes szvetsggel s az rdekelt egyesletekkel a verseny elmaradst hivatalosan kzlni. Ennek elmulasztsa esetn a felmerl sszes kltsg a rendez szervet terheli. (versenyzk, vezetk, versenybrk kltsgei.)
10. Nemzetkzi versenyek engedlyezse
Egy karate versenyz vagy sportegyeslet sem vehet rszt ms orszgban rendezett karate versenyen - szervezete rsos engedlyezse nlkl. A klfldn rendezett versenyre a meghvst nem lehet eljuttatni kzvetlenl, sem valamely szemllyel - fiskoln egyetemen vagy ms szervezeten keresztl. Egyeslet vagy versenyz nevezse, illetve rszvtele kizrlag csak a meghv orszg szvetsge, illetve a meghvott egyeslet vagy versenyz orszgnak szvetsge kztti hivatalos ton trtnhet. Sportolk klfldi versenyeztetsnek rszvtelvel kapcsolatos valamennyi trgyalst az rdekelt orszgok szvetsgeinek kell lebonyoltania. E rendelkezs arra az egyetlen esetre vonatkozik, amikor a szvetsg felhatalmazza valamelyik sportegyeslett arra, hogy levelezzen egy msik orszg egyesletvel egy verseny gyben. Ez csak oly mdon engedlyezhet, ha az rdekelt sportegyeslet tjkoztatja a szvetsget a levelezsrl. Ezek a szablyok egyarnt vonatkoznak edzkre, versenybrkra, versenyzkre s sportegyesleti vezetkre. Nemzetkzi versenyt a nemzetkzi Knock Down szablyainak megfelelen kell lebonyoltani, ezt a tnyt minden rtestsben fel kell tntetni. Ha hazai szablyok szerint kerl egy NK verseny lebonyoltsra, hasonlan kell eljrni, de ebben az esetben a szablyknyvet ki kell kldeni idegen nyelv fordtsokban a meghvott orszgok rszre, illetve a kirsban kzlni kell a Nemzetkzi Szablyoktl trtn eltrseket.
11. Versenykirs
A versenykirst idben kell elkszteni, gy hogy azt legksbb a verseny napja eltt 1 hnappal az rdekelteknek meglehessen kldeni. A versenykirsnak tartalmaznia kell: - A verseny pontos megnevezst. - A verseny cljt, (pl.: meghvsos karate verseny clja, hogy a sportolk kztti bartsgot elmlytsk s szp kzdelmekkel felkeltsk a szlesebb rtegek rdekldst. Stb.) - A verseny idejt s helyt. (Itt fel kell tntetni a verseny megnyitsnak pontos idejt is.) - A verseny rendezjt, a sportszervezet nevt, (Itt kell megjellni a versenybrsg elnknek s a fbrnak a nevt.) - A verseny rsztvevi (pontosan meghatrozva a versenyzk nemt, kategrijt, stb.) - A verseny msort (az nneplyes kezds s zrs mdjt stb.) - A djazs mdjt (Meg kell hatrozni, hogy kik, hnyan s milyen verseny djakat kapnak.) - A kltsgeket. (Meghatrozva, hogy a versennyel kapcsolatosan kit, milyen kltsgek terhelnek.) - A mrlegels s orvosi vizsglat idpontjt, pontos idpont meghatrozssal. - A nevezs hatridejt, pontos helyt s rendjt (Itt kell feltntetni, hogy a sorsolst hol, mikor, kinek a jelenltben tartjk.) - Minden olyan jelleg kzlnivalt, ami az eddig felsorolt pontokhoz nem tartozik, de a rsztvevk szempontjbl lnyeges - "Egyebek" cmen kell feltntetni (pl.: szlls s tkezsi lehetsget stb.)
12. Hrvers
Versenyeket klnfle mdon /hirdets, plakt, sajt, rdi, stb./ lehet npszersteni. A hrvers csak a valsgnak megfelel adatokat tartalmazhat, a kznsg megtvesztst clz valtlan adatokat tartalmaz hirdets fegyelmi eljrst von maga utn, amelyet a versenyt engedlyez szerv hivatalbl megindt.
Hirdetmnyeket, falragaszokat csak az illetkes nkormnyzati hivatal engedlyvel szabad nyilvnos helyen, kzterleten kifggeszteni. Utcai falragaszok, plaktok elhelyezsre kizrlag a Magyar Hirdet Vllalat jogosult.
13. Nevezs
A sportegyesletek (klubok), ktelesek a versenyen indul csapatokat, versenyzket a versenykirs kvetelmnyeinek megfelelen nevezni. A nevezseket a rendszerestett s kikldtt nevezsi lapon, felttlenl olvashat alrssal, csaldi s keresztnevek feltntetsvel kell elkszteni gy, hogy a versenyt rendez szervnek vitathat problmt ne okozzon.
A nevezsi lapon fel kell tntetni: - a nevez sportegyeslet (klub), nevt s pontos cmt - a benevezett versenyz nevt, szletsi idejt - vfokozatt /kyu, dan/ , BUDO PASS szmt - melyik slycsoportban kvnja a sportegyeslet (klub) indtani
A nevezsi lapot gppel vagy tollal kell kitlteni s a nevez sportegyeslet (klub) vezetjnek alrsval, valamint blyegzvel s dtumozssal kell elltni. Csapatverseny esetn a nevezsnek nv szerint tartalmaznia kell, hogy kik s hnyan vesznek rszt a versenyen. A nevezseket a nevez sportszervek ktelesek a nevezsi hatrid eltt a versenykirsban megjellt cmre eljuttatni. Nevezsi hatrid utn rkezett nevezseket csak abban az esetben szabad elfogadni, ha a nevez sportegyeslet (klub) minden ktsget kizran igazolni tudja, hogy a nevezs a nevezsi hatrid lejrta eltt megtrtnt.
Nevezs utn a versenyznek a versenytl tvol maradni csak orvosi igazolssal lehet. Az igazols hinyban a sportegyeslet (klub), tartozik fegyelmileg felelssgre vonni a versenytl tvol maradt sportolt. Sportszertlen viselkeds, kicsinyes rdekek, szemlyi hisg vagy haszonvgy miatt trtn tvolmarads, illetve visszalps fegyelmi vtsgnek szmt. Ugyancsak fegyelmi vtsgnek szmt msok visszatartsa, vagy lebeszlse a versenyrl, csakgy, mint a tntet tvolmarads a versenyzstl s az ezzel val dicsekvs.
A bartsgos s meghvsos / feltve, ha nem nv szerint trtnik a hvs / versenyek esetn elegend a nevezsben csak azt feltntetni, hogy szm szerint hny versenyz indul. Ilyen esetben az indulk nevt a verseny napjn, mrlegels eltt kell a versenybrsg rendelkezsre bocstani.
14. A versenyzk indulsi jogosultsga
A versenyzk indulsi jogosultsgnak megllaptsa a mrlegels eltt trtnik. A mrlegel br csak a kvetkez feltteleknek megfelel versenyz indulst engedlyezheti: - aki rendelkezik a sportegyeslete illetve klubja ltal killtott egysges trgyvre blyeggel rvnyestett BUDO PASS-al - rvnyes idszaki sportorvosi "Versenyezhet" engedllyel rendelkezik - a verseny eltti orvosi vizsglaton versenyzsre megfelelt - fegyelmi okbl a versenyzstl nincs eltiltva
A versenyz csakis az igazolvnyban szerepl sportegyeslet (klub) szneiben versenyezhet. A versenyzk indulsi jogosultsgnak megllaptsnl, amennyiben azok a jelen szablyokkal nem ellenkeznek, a versenykirsban foglaltakat is figyelembe kell venni. Ilyen felttelek lehetnek pl. bizonyos versenyeredmnyeket elrt versenyzk kizrsa, vagy egy korcsoporton bell bizonyos korosztlyok kizrsa, vagy egyes slycsoportok kizrsa.
15. Mrlegels
Mrlegelni mindenkor az orvosi vizsglat eltt kell. A mrlegelst gy kell megkezdeni, hogy az a verseny kezdete eltt egy rval befejezdjk. A mrlegelst a mrlegel br jelenltben, a versenykirsban megjellt idpontban pontosan kell megkezdeni. A mrlegelst slycsoportonknt, alulrl flfel kell elkezdeni, de a nevezett klubok sorrendjben is vgrehajthat. A versenyzket ruhzat nlkl kell mrlegelni.
A mrlegelsnl nmkd / automata / mrleget hasznlni tilos! / Kivve hitelestett elektronikus mrleg. / Minden esetben olyan mrleget kell hasznlni, amelynl a pontos slyt le lehet olvasni / felrakhat slyokkal, vagy tolslyokkal mkd, vagy digitlis kijelzs mrleg /. A rendez szerv a versenyben rsztvevk rszre prbamrlegelsi lehetsgrl kteles gondoskodni, a hivatalos mrlegels megkezdse eltt. Mrleget a hivatalos mrlegels eltt ellenrizni kell. A beszablyozott mrleget kizrlag a mrlegelsi bizottsg, illetve annak tagja kezelheti.
A mrlegelsnl a mrlegel br megbzottjn, a mrlegelsi bizottsgon kvl az rdekelt sportegyesletek (klubok) egy-egy megbzottja jelen lehet, azonban az utbbi vezetnek a mrlegelsnl beleszlsi joguk nincs. Vezetknek a jegyzknyvekbe /mrlegelsi / betekintsi joguk nincs, csak a sorsols utn a tjkoztatbrtl szerezhetnek tudomst a slycsoportokban indulk szmrl. A versenyzk ktelesek pontosan a kitztt idpontban mrlegelsen megjelenni s a mrlegels utn a versenyrendezsg rendelkezsre llni. Ha a versenyz a mrlegelsi id utn rkezett, akkor sajt hibjbl elveszti indulsi jogosultsgt. Tbb napos verseny alkalmval a verseny msodik s minden tovbbi napjn nincs mrlegels, a verseny rsztvevi azokban a slycsoportokban kzdenek, amelyikben kezdtek. Egy idnyben / idszakon / t tart csapatbajnoksg esetn a versenyzket minden verseny /tallkoz / eltt le kell mrlegelni. A mrlegels eredmnyt a slycsoportonknt elksztett mrlegelsi jegyzknyvbe kell bevezetni. A versenyzk slyt pontosan kilogramm s dekagramm bersval kell feltntetni. Hivatalosan a versenyz a mrlegelsi idn bell tbbszr is mrlegre llhat. A mrlegelsi jegyzknyvet a mrlegel brnak kell alrni. Az orvosi vizsglat eredmnyt ugyancsak a mrlegelsi jegyzknyvbe kell bevezetni, mgpedig a versenyorvos a versenyre alkalmas versenyzk neve mell "alkalmas", azoknak a versenyzknek a neve mell, akiket nem tallt alkalmasnak "nem" zradkot kteles sajt kezleg bejegyezni s kzjegyvel elltni.
A mrlegelsi jegyzknyvet a versenybrsg elnke kteles a hivatalos jelentshez csatolni. A mrlegelt versenyzk rszre megfelel helyet kell biztostani a bemelegtshez, ahol rajtuk s az edzkn kvl csak a hivatalos szemlyek tartzkodhatnak, ha munkjuk azt szksgess teszi.
Ha a versenyz a nevezett slyhatron tesik, gy a versenybl ki kell zrni!
16. Sorsols
A sorsolst a versenykirsban feltntetett helyen s idpontban kell megtartani. A sorsolst a versenybrk vgzik, a fbr irnytsval, a verseny megkezdse eltt /mrlegels utn/ legalbb egy rval a rsztvev sportegyesletek (klubok) megbzottjainak jelenltben. A sorsolson minden olyan sportegyeslet (klub) kpviselje jelen lehet, aki versenyzjt a versenyre benevezte. Amennyiben valamelyik sportegyeslet (klub) kpviselje a sorsolson nem jelenik meg, utlag a sorsols miatt nem szlalhat fel s nem tehet szrevtelt. Egy szemly tbb sportegyesletet (klubot) is kpviselhet, ha a megfelel megbzlevllel rendelkezik. Csak a nevezsi hatridig berkezett, a versenybrsg ltal elfogadott s a mrlegelsen megfelelt versenyzk nevezst szabad sorsolni. Egyni versenyeken, a sorsolst slycsoportonknt kzvetlenl a mrlegels utn kell megtartani. Sorsols utn a versenyzk nevt s sportegyeslett (klubjt) a sorsolt a rajthelyeik szerint a szmok nvekv sorrendjben, slycsoportonknt kell rvezetni a versenytblzatra. Az a versenyz, aki az els fordulban nem kap ellenfelet, mint "ernyer" kerl tovbb. Azonos sportegyesletbe (klubba) tartoz versenyzk az els fordulban nem sorsolhatk ssze. Ezt a szempontot azonban csak az els fordulban kell figyelembe venni. Ha a sorsols utn valamelyik versenyz visszalp, fegyelmi eljrst kell indtani ellene s annak lefolytatsig ki kell zrni minden tovbbi versenyzstl.
Sorsolsnl tekintettel kell lenni arra, hogy a verseny: - egyenes kiesses rendszerben - krmrkzses rendszerben - vegyes / krmrkzses s kiesses / rendszerben - visszamrkzses /BRAZIL/ rendszerben trtnik. A felsoroltaknak megfelelen kell a sorsolst vgezni.
17. nneplyes megnyit
Minden versenyt nneplyesen kell megnyitni. A verseny sznhelyt a lehetsgekhez mrten fel kell dszteni. Nemzetkzi versenyen a rsztvev orszgok zszli a verseny terletn legyenek elhelyezve. A verseny nneplyes megnyitshoz fel kell vonulni a vezetknek, versenyzknek, valamint a versenybrsgnak a szmukra kijellt mdon s helyre. A versenyzk egysgesen karate ltzetben vonuljanak fel. A versenyt a versenybrsg elnke vagy a megnyitsra felkrt szemly nyitja meg.
A VERSENY SZNHELYE S ESZKZEI
18. Versenytr
A verseny terlete, a helyisg lgkbmter - tartalma akkora legyen, hogy a verseny valamennyi rsztvevje : versenyzk, versenybrsg, rendezsg, valamint a nzkznsg egszsges krlmnyek kztt, knyelmesen rezzk magukat. A versenyteremben TILOS a dohnyzs! Az pletben csak az arra kijellt helyen szabad dohnyozni! A ftsrl hideg idben gy kell gondoskodni, hogy a vrakoz, levetkztt versenyzk ne fzzanak meg. A vilgts megfelel erssg kell legyen, de olyan megoldssal, hogy ne vaktsa a versenyzket. A kzdtr kzelben nem lehet olyan trgy, amely a kzdtrrl esetleg kikerl versenyz testi psgt veszlyezteti. A versenytr s a nztr jl lthat mdon legyen elvlasztva. A versenyen nagy gondot kell fordtani a kzegszsg vdelemre is, gy az iv- s mosdvz elltsra, a szemtgyjtk elhelyezsre s az illemhelyek biztostsra.
19. Nztr
A versenyt rendez szerv kteles- a versenyszablyokban meghatrozott pontok figyelembe vtelvel - a versenyt minden tekintetben elkszteni. A nztr s a kzdtr elhelyezst tekintve: - a kzdteret gy kell elhelyezni, hogy a kznsg a nztr brmelyik pontjrl jl lthassa a kzdelmeket, - a kznsg elhelyezsre szolgl els szksorokat a kzdtr szltl minimum 3 mter tvolsgban kell fellltani, de minden esetben gy, hogy a kzdelmet az ne zavarja, - a ksn rkezket gy kell elhelyezni, hogy a verseny menett ne zavarjk, - biztostani kell a tzrendszeti s kzrendszeti elrsok betartst. A dohnyzsra kln helyet kell kijellni a trvny figyelembevtelvel. A versenyzk szmra kln tartzkodsi helyet / bemelegt / kell biztostani a verseny sznhelyn.
20. A mrkzs terlete
A mrkzs kzdterlete 8 x 8 mter oldal ngyzet. A kzdterlet lehet kzvetlenl a sportcsarnok talaja / parketta, vagy manyag borts / vagy tatami. A kzdterlet szlt a talaj szntl jl elklnthet sznnel kell jellni. Tatami esetn 1 m-es piros jelz-sznyeggel kell jellni. Abban az esetben, ha a kzdterlet emelt dobogn kerl helyezsre, akkor a kzdterleten kvl legalbb 2 m-es biztonsgi svot kell biztostani. Ha a sportcsarnokban a verseny ideje alatt 2 vagy annl tbb kzdterlet kerl kijellsre akkor a kzdterletek kztt min. 2 m szabad terletet kell biztostani. A versenyzk indulhelyt a kzdterlet kzeptl 1,5 - 1,5 m-re 0,5 m-es vonalakkal kell jellni.
21. Jelzszalag
A vezetbr jobb oldalra szltott versenyz kteles piros jelzszalagot ktni az vre htul. /A piros jelzszalag mrete 70 cm hossz legyen./ A versenyen minden kzdtrnl legalbb 2 db. jelzszalag legyen elksztve, hogy egy versenyznek se kelljen vrnia, amg a msik leveszi a szalagot. A szltott versenyzk kzl az els kti fel a piros jelz szalagot.
22. Karate gi
A versenyzk ktelesek az elrsnak megfelel karate gi-t hordani. A karate gi, amelyben a versenyz indul, a kvetkez feltteleknek feleljen meg: - a karate gi szne fehr - a kabtot a derk krl v tartja ssze. A kabt kt szrnyn vgig 4 cm szles slgallr tbbszri tzssel rerstve - a kabt ujjnak bsge 3-5 cm. az alkar s az ujja rsz kztt s olyan hossz, hogy a knyk alatt legalbb 4 cm-rel hosszabb. Tilos akr kvl akr bell zsebet rvarrni. Nem lehet rajta mg elrejtve sem csat, gomb vagy brmilyen idegen trgy. - Amennyiben a versenyz karate gi-je nem felel meg a szablyzatnak, a vezetbr kteles elrendelni, hogy a versenyz a legrvidebb idn bell kicserlje a szablynak megfelelen. A vezetbrnak ktelessge a piszkos, sznes karate gi-t tiszta, fehrre kicserltetni. - a nadrgot fzktssel kell a derkhoz szortani, melyet j szorosan kell megktni, hogy megakadlyozza a nadrg leesst. - Az vnek ktszer kell trnie a testet gy, hogy a csom megktse utn mindkt szra minimum 15 cm. Hosszsgban lgjon. Az v szlessge 4 cm. s nem kszlhet selyem bevonat anyagbl - a karate gi-t az vvel gy kell rgzteni, hogy az a kzdelem alatt lehetleg ne cssszon ki - a versenyzk minstsknek megfelel szn vet ktelesek hordani. - a kanji, vagy egyb stlusjelvny a szv felett hordhat, egyesleti jelvny - legfeljebb 10 cm tmrj - a bal felkaron viselhet - Nemzeti cmer CSAK A HIVATALOS NEMZETI VLOGATOTTAK rszre engedlyezett a bal felkaron - klfldi versenyen a nem vlogatott versenyz, a bal felkarjn a nemzeti szn szalagot, vagy cmert viselheti
23. Nk karate ltzete
Ni versenyzkre is teljes rvnyek a frfiak szmra elrt szablyok, azzal a kiegsztssel, hogy a karate gi alatt ktelesek fehr trikt viselni.
A VERSENYZ JOGAI S KTELESSGEI
24. A versenyz jogai
A verseny feltteleit, a lebonyolts rendjt megismerni. Hasznlni a rszre kijellt ltzt. A benevezs szerinti slycsoportban indulni. Indokolt esetben a kzdelmet mrkzs eltt, vagy kzben feladni /ilyen esetben azonban kiesik a tovbbi kzdelmekbl. / Hivatalos mrlegels eltt ellenrz mrlegelst vgezni. Kzdelem kzben � indokolt esetben vagy mrkzsek kztt � ignybe venni a versenyorvos segtsgt. Az edzn keresztl krssel, vagy krdssel fordulni a versenybrsghoz. Elrt eredmnye szerint az t megillet cmet, jelvnyt, vagy kitntetst viselni s djkiosztsnl az rmet, oklevelet, tiszteletdjat tvenni.
25. A versenyz ktelessgei
Szemlyazonossgt igazolni a BUDO PASS-szal melyben foly vi tgsgi jogosultsga, rvnyes sportegyesletei valamint "Versenyezhet" pecst szerepel. A nevezsnek megfelel slycsoportban indulsra jelentkezni s versenyezni, kivve ha ebben orvosilag igazolt betegsg akadlyozza. A verseny eltti orvosi vizsglaton rszt venni. Az elrsnak megfelel sportszer versenyltzetben megjelenni. A szmra kijellt helyen tartzkodni. A szltstl szmtott egy mrkzs idejn bell (2-3 perc) a kzdtren mrkzsre megjelenni, klnben elveszti a mrkzst. Megjelenni a kzdtren mg akkor is, ha tudomsa szerint ellenfele feladta a mrkzst. Nem kell megjelennie abban az esetben a kzdtren, ha a versenybrsg elnke kzli, hogy tvol maradhat. Egy versenyben csak egy - a benevezett s testslynak megfelel - slycsoportban indulhat a versenyz / kivve a csapat s a slycsoportnlkli versenyeket. / Kzdterleten a vezetbr utastsnak, a kzdterleten kvl pedig a versenybrsg elnke, vagy a versenytitkr rendelkezseinek kell eleget tennie. A versenyszablyok szigor betartsval kzdeni.
A versenyz mindenkor kteles a versenyen fegyelmezetten s sportszeren viselkedni!
26. Csapatkapitny
Csapatkapitnyt csak a csapatversenyekre jell a klub vagy szakosztly. Feladata: - A versenyzk egytt tartsa. - A rend s a fegyelem biztostsa csapattagjai sorban. Jogai: - Segtheti versenyztrsait, ha az a szablyokba nem tkzik. - Az nneplyes felvonulson a csapatkapitny a versenyzk ln halad, ha a rendezsgnek ms krse nincsen - A csapatkapitnynak nincs joga a versenybrsggal kapcsolatot tartani, mkdst brlni
27. Az edz
sszefogja a szakosztly (klub) versenyzit verseny eltt s alatt, joga van a versenyzkkel maradni a mrkzsk kezdetig, a verseny eltti bemelegtst levezetni s a versenyzket tancsokkal elltni. Minden olyan tevkenysghez joga van, amellyel a verseny sikert s eredmnyessgt biztostja. Versenyen a rszre kijellt helyen, sportltzetben s edzcipben a kzdtr mellet lhet a versenyzje oldali vonalon kvl minimum 1 mterre.
Versenyzinek tancsokat s utastsokat adhat. Versenyzinek azonban csak gy nyjthat segtsget s tmogatst, ha azzal a verseny rendjt, a tbbi versenyzt, a versenybrsg munkjt s a nzket nem zavarja, ha tevkenysge nem ellenkezik a versenyszablyokkal. Az edz jogosult a versenybrsggal trgyalni s panasszal fordulni a versenybrsg fel. Az edz dnti el a versenyzk slycsoport szerinti beosztst, a csapat sszelltst s a tartalkok kijellst. A csapat sszelltsrl ksztett nvsort kteles a versenybrsghoz eljuttatni. Ha a verseny tartama alatta az edz megszegi a r vonatkoz szablyokat, a versenybrsg elnke figyelmeztetheti, ismtelt szablysrts esetn a verseny terletrl kiutasthatja. Az edz fegyelmezetlensgvel kapcsolatos minden intzkedst - a figyelmeztetst is - a verseny jegyzknyvben kell feltntetni s a verseny befejezst kvet 8 napon bell fegyelmi eljrst lehet elleni indtani.
A VERSENYBRSG SZERVEZETI FELPTSE
28. Szervezeti felpts
Vezet versenybrk - versenybrsg elnke - versenybrsg elnkhelyettese - fbr - versenytitkr /titkrok/
Versenybrk - vezet- s oldalbrk - idmr brk - tjkoztat brk - mrlegel brk
A verseny elnke: A rendezszerv ltal felkrt szemly, feladata kizrlag protokollris.
A versenybrsg elnke: A versenybrsg elnke csak versenybri minstssel rendelkez szemly lehet. Vezeti a versenyt, rendelkezsei egyarnt ktelezek a brkra, a sportegyesletekre (klubokra) azok versenyzire s vezetire. Mkdse sorn ktelessge, hogy: - fellvizsglja a verseny helynek szablyos elksztst, amit a rendez szervnek kell biztostani, - technikai felelssel ellenrzi a versenyhelyek llapott, a kzdteret, valamint a verseny lebonyoltshoz szksges berendezseket, felszerelseket / jelzvek, idmr rk, gongok, vdfelszerelsek, s szemlyi feltteleket /, - figyelemmel ksri a verseny szablyos menett s dnt a verseny folyamn felmerl vits krdsekben, - a berkezett vsokat haladktalanul megvizsglja s a fbrval kzsen azonnal dnt, - gondoskodik arrl, hogy a versenyjegyzknyvet a verseny befejezstl szmtott 6 napon bell sajt alrsval elltva benyjtsk az illetkes szvetsghez.
29. A versenybrsg elnknek jogai
Megtilthatja illetve mdosthatja a verseny megkezdst, ha a verseny kezdetekor a helyszn a berendezs, a felszerelsek vagy a szemlyi felttelek a verseny megkezdsre nem alkalmasak. Mindaddig nem adhat engedlyt a verseny megkezdsre, amg a versenyorvos nincs jelen. Az egyes slycsoportok versenynek megrendezst megtilthatja, ha csak egy, kett vagy hrom indul van. Megvltoztathatja a verseny idrendjt, ha a verseny lebonyoltsa ezt szksgess teszi. A megvltozott idrendet vagy sorrendet a versenyzkkel, illetve azok vezetivel idben kzlnie kell. Nem engedi versenyezni azokat a versenyzket, akiknek letkoruk, minstsk, felszerelsk vagy slyuk nem felel meg a szablyoknak, illetve versenyfeltteleknek.
Flbeszakthatja a versenyt, ha annak lebonyoltst a kznsg magatartsa indokolja, ha a rend helyrelltsa nem biztosthat, a verseny vgleges befejezst is elrendelheti.
Kizrni a versenybl s eredmnyt megsemmisteni azoknak a versenyzknek, akik slyos szablytalansgot, vagy feltn fegyelmezetlensget, esetleg durvasgot kvettek el a verseny folyamn. /Megjegyzs: Eredmny megsemmistse esetben, adott helyezs nem kerl kihirdetsre. / Engedlyezi s meghatrozza a fotsok, filmesek ltszmt s mozgskrzeteit. Alrja az akkreditcis nvsort.
30. A versenybrsg elnknek ktelessgei
Mkdse sorn ktelessge: - fellvizsglni a verseny helynek szablyok szerinti elksztst - ellenrizni a versenyhelyek llapott, a kzdteret, valamint a verseny lebonyoltshoz szksges berendezseket, felszerelseket /jelzszalagok, idmrrk, gongok, vdfelszerelsek s szemlyi felttelek./, - figyelemmel ksrni a verseny szablyos menett s dntetni a verseny folyamn felmerl vits krdsekben, - a berkezett vsokat haladktalanul megvizsglni s azonnal dnteni, - gondoskodni arrl, hogy a versenyjegyzknyvet a verseny befejezstl szmtott 6 napon bell sajt alrsval elltva benyjtsk az illetkes szvetsghez.
31. A versenytitkr
Kisebb versenyeken a versenytitkr s titkr feladatkrt egy szemly is ellthatja. A verseny megkezdse eltt, meghatrozott idben jelentkezik a versenybrsg elnknl. Vezeti a mrlegelsi jegyzknyvet, elvgzi a versenyzk / csapatok / sorsolst. A nevezsek alapjn ellenrzi a versenyzk megjelenst, szemlyazonossgukat, s a sportorvosi vizsglaton trtnt megjelensket. Elkszti a mrkzsek lebonyoltshoz szksges jegyzket, versenytblzatokat s egyb kisegt nyomtatvnyokat. A verseny kzben elkszti az sszestett versenyjegyzknyvet, vezeti a mrkzsek eredmnyeit s a klnbz pontversenyeket. tveszi az esetleges vsokat s azokat tovbbtja dnts vgett a versenybrsg elnkhez. Rszt vesz a helyezsek megllaptsnl. Biztostja az esetleges bemutatk trgyi s szemlyi feltteleit, gondoskodik a bemutat helyrl, annak baleset-, tz- stb. vdelmrl. Elkszti a versenyjegyzknyvet s gondoskodik arrl, hogy az illetkes szvetsghez, valamint a rendez sportegyeslethez (klubhoz) az eljusson. Felels a versennyel kapcsolatos rsbeli munkk vezetsnek helyessgrt, azok feldolgozsrt, a pontok sszegzsrt, valamint az egyes indulk s csapatok eredmnynek megllaptsrt. Elvgzi mindazokat a feladatokat, amelyekkel a versenybrsg elnke megbzza t.
32. A versenyorvos s az orvosi szolglat
Versenyt csakis versenyorvos jelenltben szabad megtartani, ezrt minden versenyre sportorvosokrl kell gondoskodni, mely a rendezsg feladata. Ment biztostsa szintn a rendezsg ktelessge /a 6/1991/VII. 23. MKM Sportesemnyekkel kapcsolatos egszsggyi feladatokrl (4. szakasz) rendelkezs alapjn/. Ha a verseny kzben az orvos eltvozott, a verseny folytatst fel kell fggeszteni mindaddig amg az orvos nem ll ismt rendelkezsre. Minden versenyen, mrlegels eltt, a versenyzknek orvosi vizsglaton kell rszt vennik. Az orvosi vizsglatot a mrlegel helyisgben kell megtartani. Az orvosi vizsglatnl a mrlegel br kzremkdse szksges. A versenyzket a mrlegels sorrendjben kell orvosi vizsglatra kldeni. A vizsglt versenyzk nevt fel kell jegyezni s egyeztetni kell a mrlegelsi jegyzknyvvel, majd az egyeztets utn zradkkal kteles elltni s az orvos alrsval igazolni. Ha a versenyorvos egszsggyi problmt tall a versenyznl, nem engedlyezi annak versenyen trtn indulst. Tilos a versenyzknek a verseny eltt vagy kzben brmilyen serkent szert /doppingot/ hasznlni. Aki e tilt rendelkezs ellen vt, szigor fegyelmi bntetsben rszesl. Az orvos ellenrzi, hogy a verseny sznhelye megfelel-e az egszsggyi kvetelmnyeknek. Az egyes mrkzseken, annak tartama alatt, a versenyorvos a vezetbr felkrsre brmikor kezelsben rszestheti a versenyzket. A versenyz egy mrkzsen val orvosi kezelsnek sszes ideje nem haladhatja meg a mrkzs idejt. Amennyiben az orvosi ellts meghaladja a mrkzs idejt a fbr dnt a mrkzs folytatsrl, annak esetleges felfggesztsrl vagy befejezsrl. A versenyorvos a versenyz srlst vlemnyezi s kzlnie kell, hogy folytathatja a kzdelmet vagy sem. Amennyiben a versenyorvos nem engedi a versenyzt tovbb mrkzni, az nem folytathatja a verseny. Az orvos a verseny lebonyoltshoz szksges trgyi s szemlyi felttelek biztostsrl beszmol a versenybrsg elnknek, aki csak ezutn engedlyezheti a verseny lebonyoltst.
33. Rendezsg
A rendezsg feladata: - a verseny sznhelynek elksztse - a szksges felszerelsek biztostsa - szablyszersgk elzetes ellenrzse - a terem zlses dsztse - a nzk fogadsa - a verseny alatt a rend fenntartsa - a segdszemlyzet biztostsa - az ltzk, frdk elksztse - a versenybrsg elnke utastsainak vgrehajtsa
Ha egy versenyz kzdelem kzben megsrl s krhzi polsra szorul, a rendez szervnek ktelessge gyors elszlltsrl gondoskodni. A rendez szerv felels az idmrk s az idmrshez szksges eszkzk, zszlk, vdfelszerelsek, jelzszalagok stb. megltrl gondoskodni. A versenybrkat kln ltzben kell elhelyezni, elvlasztva a versenyzktl s azok vezetitl. Az ajtra ki kell rni, hogy bri ltz s biztostani kell, hogy oda csak a versenybrk lphessenek be.
34. Nzk
A nzk kizrlag a rszkre kijellt s fenntartott helyen tartzkodhatnak. A kzdtrtl legalbb 3 mter tvolsgra lehet a nzk els sora.
A nzknek a versenyeken fegyelmezetten s sportszeren kell viselkednik. Magatartsuk, buzdtsuk s tetszsnyilvntsuk kzben felttlenl kerljk a rendzavarst, a sport szellemvel ssze nem egyeztethet viselkedst, mellyel a versenyzket vagy a versenybrsgot zavarhatnk, vagy befolysolhatnk. Azt a nzt, aki a mrkzs rendjt sportszertlen magatartsval, megjegyzsekkel, vagy brmilyen mdon zavarja, a versenybrsg elnke kiutasthatja. A nzkznsgre is ktelezek a versenyszablyok s a terem rendtartsa. A verseny sznhelyn a kznsg szmra tilos a dohnyzs s a szeszfogyaszts.
LTALNOS VERSENYSZABLYOK
35.A mrkzs ideje
A junior s annl fiatalabb korcsoportok, tovbb a felntt korcsoport mrkzseinek ideje a selejtezkben 2, az eldntktl (az utols 8 versenyz), illetve krmrkzs esetn 3 perc fut kzdid / yame s hajime kztt nem ll az ra csak, ha a vezet br jikan-t kr /. Dntetlen esetn mindig 2 perc fut kzdid, azaz j mrkzs /sai shiai/ kvetkezik. Ha a /sai shiai/ is dntetlen, a mrkzst kvet sztmrlegels eredmnye dnt gy, hogy a versenyfelszerelsben kell mrlegelni a versenyzket, s minimum 5 kg klnbsg kell, hogy legyen mindhrom slycsoportban s mindkt nem esetn - kztk. Ebben az esetben a knnyebb versenyz gyz. A slycsoport nlkli versenyszmban 10 kg, illetve nknl 7 kg klnbsg kell legyen. Abban az esetben ha a sly nem dnt - s mr sor kerlt deszkk trsre -, az eltrt deszkk szmnak sszegt kell sszehasonltani. Amelyik versenyz tbb deszkt trt, az a gyztes. Ha ezek utn sem dnthet el a mrkzs, gy 2 perc /encho sen/ hosszabbts kvetkezik, mely utn bri dntssel gyztest kell hirdetni. Megjegyzs: a sai shai tulajdonkppen egy rvidtett j mrkzsknt rtelmezend - az encho sen pedig a sai shai hosszabbtsa, ily mdon a sai shai-ban szerzett tallatokat s bntetseket a versenyzk tovbbviszik az encho sen-be, melyeket a brk ktelesek figyelembe venni dntsk meghozatalakor.
35. vs
vst csak a versenyen rsztvev csapatok vezeti nyjthatnak be a versenybrsg elnkhez. Az vst a sportegyeslet (klub) nevben rsban kell benyjtani. vst benyjtani a nevezsi hatridtl az eredmnyhirdetsig lehet. Az vs csupn a verseny rendezsre, menetre, rsztvevire s bri mhibkra vonatkozhat. A brk dntse ellen vs nem emelhet! A verseny lefolysa, annak valamely rszlete vagy egyes versenyzk magatartsa miatt - teht a verseny megkezdstl annak befejeztig trtn esemnyek miatt - vst beadni csak az eredmnyhirdetsig lehet a versenybrsg elnkhez. A versenybrsg elnke kteles a beadott vsok gyben az eredmny kihirdetsig dntst hozni s azt az eredmnyhirdets eltt, az eredmnyhirdetsre sszegylt versenyzk s kpviselk eltt kihirdetni s megindokolni. A bri mhibkra bekvetkez vs esetben a versenybrsg elnke a fbr bevonsval dnt. A versenybrsg elnknek dntse vgleges, fellebbezsnek helye nincs.
36. Djazs
A versenyeken gyztes, vagy helyezett versenyzk djazsnak mrtkrl, a djkioszts helyrl s idpontjrl a versenykirs intzkedik. Alapelv kell legyen, hogy a versenyz a djakban a sportteljestmnyek erklcsi megbecslst lssa.
Djknt rmek, jelvnyek, mvszi s kulturlis trgyak, knyvek, emlktrgyak s oklevelek adhatk. Tiszteletdjknt pnzdj is adhat.
Egyni s csapatversenyeken az els hrom helyezettnek mindenkppen, slycsoportonknt 8 vagy ennl tbb indul esetn 2 harmadik helyezs is adhat.
Egyni versenyen legalbb 4 indul versenyz esetn lehet csak az egyes versenykategrikban /slycsoport, stb./ legfeljebb hrom djat kiosztani. Emlkversenyeken a helyezett csapat minden tagja djazsban rszesl. Csapatverseny esetn a legjobb egyni teljestmnyt kln is lehet djazni. Csapatversenyeken a mrkz tartalkok rszre is djat kell kiadni. Klndjak is adhatk (pl. a legtechniksabb, a legharcosabb, a legjobb tr, stb. cmrt).
37. A verseny befejezse
A verseny befejezse mindenkor nneplyes kell legyen. A helyezst elrt s szltott versenyzk egytt vonulnak fel az eredmnyhirdetsre s a djkiosztsra. A tjkoztat br kihirdeti az eredmnyeket s a versenybrsg elnke vagy az erre felkrt szemlyek tadjk a djakat. Minden versenyz, aki nyert egy bajnoksgot, vagy helyezve lett, meg kell, hogy vrja a hivatalos djkiosztst s rszt kell vennie rajta. Az a versenyz aki a verseny sznhelyt engedly nlkl elhagyja - mieltt megtartottk volna a djkiosztst - elveszti jogt a djazsra., kivve indokolt esetben ( pl. krhzi kezels srls miatt).
A VERSENY LEBONYOLTSA
A hazai MKSZ Knock Down versenyek kizrlag e szablyknyv szerint rendezhetk s ez ktelez a MKSZ minden tagja /versenyz, edz, versenybr, egyesleti vezet, vagy tag, nz, sportegyeslet (klub) vagy egyb ms szerv / szmra. A nemzetek kzti s a nemzetkzi versenyek a nemzetkzi szablyknyv szerint is rendezhetk.
VERSENYBRK
Az MKSZ Knock Down versenyein, illetve a klnbz stlusszervezetek minst versenyein csak az MKSZ Br Bizottsga ltal bri engedllyel rendelkez, regisztrlt brk kzremkdhetnek. Amennyiben a versenyen nem ilyen brk tevkenykednek, a verseny nem minslhet minst versenynek.
Fbr Vezetbrk Oldalbrk Mrlegelbrk Tjkoztat brk Idmr brk
38. Fbr
A verseny fbrjt a versenyt rendez szerv jelli s kri fel. A verseny fbrja nemzetkzi bri minstssel kell rendelkezzen a Magyar Bajnoksgon. Mkdse sorn kteles: - A verseny megkezdse eltt eligaztani a versenybrkat, a verseny vgn kirtkelni mkdsket. - Irnytani s beosztani a versenybrk munkjt a verseny alatt. - Versenybri jelentst csatolnia kell a verseny jegyzknyvhez.
Jogai: - kizrhatja a brskodsbl azokat a versenybrkat, akik mkdsk sorn slyos hibt /hibkat/ kvettek el, fegyelmezetlenl viselkedtek, vagy a rjuk bzott feladatot nem tudtk megfelelen elltni. - A verseny folyamn tcsoportosthatja a versenybrkat. - Vits esetekben a vgs dnts joga mindig a fbr
39. Vezetbr
A vezetbr legalbb "A" kategrij minstssel kell rendelkezzen a Magyar Bajnoksgon. A vezetbr elindtja s meglltja a mrkzst a kvetkez mdokon: - veznyszavra: Nakai - a versenyzk belpnek a kzdtrre s arccal a zsri asztal fel megllnak, a vezetbr ellenrzi a piros jelzszalagot, az engedlyezett vdfelszerelst a szablyos gi-t, stb. - veznyszavra: Shomen ni rei - a versenyzk meghajolnak - veznyszavra: Shushin ni rei - a versenyzk a vezetbr fel fordulnak s meghajolnak - veznyszavra: Otogai ni rei - a versenyzk egyms fel fordulva meghajolnak - veznyszavra: Kamaete - a versenyzk felveszik a kzd llst - veznyszavra: Hajime - a versenyzk abbahagyjk a kzdelmet s visszallnak a kiindul helykre - veznyszavra: Zokko - a versenyzk folytatjk a kzdelmet - veznyszavra: Yame, S - a versenyzk abbahagyjk a kzdelmet s visszallnak a kiindul helykre - veznyszavra: Hantei-O-Onegai-Shimasu - az oldalbrk lehajtott fejjel meghozzk a dntsket - veznyszavra: Hantei - zszljukkal vlemnyt nyilvntanak /ezutn a vezetbr az oldalbrk s sajt vlemnye, a tbbsgi elv alapjn eredmnyt hirdet/ - veznyszavra: Lsd mint fent - veznyszavra: Akushu - a versenyzk kezet fognak s kihtrlnak a kzdtrrl
A vezetbr a rszre kijellt vonalra, a zsri asztallal szemben ll fel. Az esetleges tallatokat, figyelmeztetseket, bntetseket kihirdeti. A vezetbr a verseny megkezdse eltt megvizsglja a verseny sznhelyt, a kzdteret, hogy az a szablyoknak megfelel mret s elhelyezs-e. Intzkedik, hogy az esetleges hinyossgokat megszntessk. Tapasztalatait kzli a technikai felelssel, ha nem trtnik intzkeds, jelenti a versenybrsg elnknek. A vezetbr formaruhban vezeti a mrkzseket. Formaruha: sttkk pantall, sttkk ing s fehr csokornyakkend A versenybrk meztlb kzremkdnek a mrkzseken. Utcai cipvel, vagy tornacipvel a kzdtrre lpni tilos, (erre az orvosok figyelmt is fel kell hvni !)
A vezetbr helye s funkcija
A vezetbrnak ltalban a kzdtren bell kell tartzkodnia s teljes mrtkben felels a mrkzs levezetsrt. A vezetbrnak meg kell gyzdnie arrl, hogy sem nz, sem szurkol, sem fnykpsz nincs olyan helyen, ahol zavarn a kzdelmet, vagy balesetet okozna a versenyzknek. A mrkzs vgn az dvzlsi sorrend megfelel a mrkzs kezdetn vgrehajtottnak. A mrkzs vgn a versenyzknek utastst ad a kzfogsra, majd a kzdtr elhagysra. Esetleg srls esetn orvosi segtsgnyjtsrt folyamodik a verseny orvoshoz. Az orvos dntse alapjn a mrkzs folytatst, vagy befejezst rendeli el. Kteles figyelembe venni az oldalbrk jelzseit a "dnts tbbsgi elv alapjn". Az idmr br jelzsre meglltja a mrkzst. Szksges esetben felszltja az idmr brt az ra meglltsra. Mozgsval ksri a kzdelmet oly mdon, hogy a legjobb rltssal brjon arra. rtkelhet tallat, vagy ints esetn szban indokolja dntst. Javaslattev joga van a versenybrsg elnke fel a szndkos, slyos szablytalansgot elkvet versenyznek a versenybl val vgleges kizrsra.
40. Oldalbr
Az oldalbrk legalbb "A" kategrij bri minstssel kell rendelkezzenek a Magyar Bajnoksgon. Az oldalbrk a kzdtr sarkain elhelyezett szkeken foglalnak helyet. Az rtelem szerinti oldalon piros, illetve fehr zszlt tartanak a kzben, szjukban sppal, egyrtelm zszljelzsekkel s ezzel egyidej spjelzssel segtik a vezetbr munkjt. A vezetbr "Fukushin shugo" felszltsra a feltekert jelzzszlkat szkkre helyezve, a kzdteret megkerlve a vezetbrhoz sietnek. A vezetbr krdsre rviden s tmren vlemnyt nyilvntanak. Az oldalbrk csak vgszksg esetn avatkozhatnak be egy mrkzs lefolysba.
41. Mrlegelbr
A mrlegels kezdete eltt negyed rval meg kell jelenjen a mrlegels helysznn. Hitelestenie kell a mrleget s ellenriznie kell a mrlegelshez szksges formanyomtatvnyokat, s a mrlegelshez szksges szemlyzet megltt /jegyzknyvvezetk, versenyorvos / A mrlegel br feladata, hogy ellenrizze a versenyzk BUDO PASS-ban a sportegyesleti igazolst, a trgyvi blyeget, a "Versenyezhet" bejegyzst, vfokozatukat, korcsoportjukat, az esetleges eltiltsra vonatkoz bejegyzst s a nevezsi laprl pontos slyukat. A mrlegel br joga, hogy kizrja azon versenyzket, akik a szablyknyvben foglalt feltteleknek mrlegelskor nem felelnek meg. Alrsval hitelesti a mrlegelsi jegyzknyvet. A verseny rendezjnek legalbb kt mrlegelbrt kell biztostania klnbz stlusszervezetbl a prtatlansg biztostsa rdekben a Magyar Bajnoksgon
42. Idmrbr
Idmr brnak a versenybrk kzl ppen a pston nem kzremkd kvalifiklt brt kell alkalmazni. Az idmr br a versenybrsg asztalnak jobbszln helyezkedik el. Kzvetlenl eltte legyen elhelyezve a gong s a versenyra /stopperra/. Az idmrbr a vezetbr "hajime" vagy "zokk" veznyszavra elindtja az rt s azt csak annak jabb veznyszavra "Jikan" valamint "T" /time/ jelzs egyidej felmutatsakor lltja meg. A kzdid lejrtakor kt gongtssel ad jelet, mire a vezetbr lelltja a kzdelmet.
43. A tjkoztatbr
Megvizsglja, hogy rendben vannak-e a tjkoztatshoz szksges eszkzk, gondoskodik az esetleges hinyossgok ptlsrl s a hibk kijavtsrl. Bemutatja a kznsgnek a brkat s a versenyzket, a brk bemutatsa nevk, a versenyzk bemutatsa pedig nevk, sportegyesletk (klubjuk) bemondsval trtnik. Pontosan s szakszeren tjkoztatja a nzket a verseny llsrl, az indulkrl, az indulk szmrl s a versenyen elrt eredmnyekrl, s ltalban a verseny minden fontos esemnyrl. Szksg esetn a szablyokrl rvid s szakszer tjkoztatst ad, vits esetekben a dnts okt a nzknek megmagyarzza. Kell idben felhvja a soron kvetkez prokat, hogy kszljenek fel a mrkzskre. Irnytja az eredmnyjelz tbla kezelst, gondoskodik arrl, hogy a mrkzsek eredmnyt a tbln ksedelem nlkl pontosan feltntessk. Engedlye nlkl a versenyen a hangszrt ms nem hasznlhatja s semmifle tjkoztat tevkenysget nem folytathat. Djkiosztskor bemondja a gyztesek s helyezettek nevt, egyesletket, (klubjukat), esetleges eddig elrt kimagasl eredmnyeiket.
A BRSKODSRA VONATKOZ LTALNOS SZABLYOK
A Knock Down karate versenyek lebonyoltshoz hivatalos versenybrsgot kell kijellni. A versenybr
|